• HAKKIMIZDA

Türkiye Binicilik Federasyonu (TBF) 1923 yılında kurulmuştur. 2006 Yılında özerk hale gelen TBF’nun yönetim ve çalışma ofisi İstanbul’da olup yasal Merkezi Ankara’dadır.

Binicilik sporu ülkemizde; Engel Atlama, At Terbiyesi, Atlı Dayanıklılık, ,Üç Günlük Yarışma, Atlı Jimnastik ve Pony olmak üzere 6 ana disiplin çerçevesinde yapılmaktadır.

Sporcular bu disiplinlerde; Yıldızlar, Gençler, Genç Yetişkinler, Bayanlar ve Ustalar kategorilerinde yarışmaktadırlar.

TBF Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde kendi ana statüsü ve Uluslararası Federasyonlar Birliği (FEI) kuralları çerçevesinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

TBF Binicilik kulüplerinin faaliyetlerine yardımcı olmaktan;  Binici, Antrenör, Hakem, Veteriner,  Nalbant gibi sporumuzun asli unsurlarının eğitilmesini sağlamaktan ve tüm paydaşların birbirleri ile olan ilişkilerinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesinden sorumludur.

TBF’nin görevi; yarışmaların sportmence ve kurallar çerçevesinde düzenlenmesi ve denetlenmesini sağlamak yanında  binicilik sporunu ülke çapında sevdirmek,  gençler arasında yaygınlaşmasını sağlamak ve ata mirasımız at sevgisini çoğaltarak kültürel zenginliğimizin bir parçası olarak muhafaza edilmesini temin etmektir.