• LUKUYANUS ATI DAYANIKLILIK YARIŞMALARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ! | 13.09.2017

Konya’nın Beyşehir İlçesi’nde yer alan ve 2000 yıl önce at yarışı kurallarının yazıldığı Lukuyanus Anıtı’nda ilk kez, Türkiye Jokey Kulübü,  Türkiye Binicilik Federasyonu ve Beyşehir Belediyesi'nin katkılarıyla Atlı Dayanıklılık Yarışmaları düzenlendi.

Etkinliğin son günü olan 10 Eylül Pazar günü düzenlenen törende dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. Tören sonrası, 2000 yıllık Lukuyanus anıtı ziyaret edilerek toplu fotoğraf çekimi yapıldı. 

Sırasıyla,Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Bahar,Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, Türkiye Binicilik Federasyonu Başkanı Atıf Bülent Bora ve Kulübümüz Başkanı Yasin Kadri Ekinci organizasyonun son gününde bir konuşma gerçekleştirdi.

Federasyon Başkanımız Sayın Atıf Bülent Bora, bu tür organizasyonların Türk turizmine olan katkısına değinerek, ortak bir payda da çalışma yapılarak bunun önümüzdeki yıllarda da uluslararası boyutta düzenlenmesinin önemine vurgu yaptı.

60 kilometre, 48 kilometre ve 10 kilometre olmak üzere 3 kategoride düzenlenen yarışmalarda, toplam 27 sporcu yarışmalara katıldı. 10 kilometrelik parkura Federasyonumuz Başkanı Sayın Atıf Bülent Bora, Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Sayın Yasin Kadri Ekinci, Türkiye Jokey Kulübü Genel Müdürü Sayın Tuncel Aydın, Türkiye Jokey Kulübü Genel Müdür Yardımcısı Sayın Burak Konuk, Milli Binici Ferhat Yavaş, Milli Binici Ülkan Delikan, Eko Fuarcılık Genel Müdürü İlker Altun ve CNN Türk Programlar Koordinatörü Aslı Öymen katıldı.

Etkinlikte yer alan Show yarışmasını Elis isimli atıyla Federasyon Başkanımız Sayın Atıf  Bülent Bora ve Shamu isimli atıyla Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Sayın Yasin Kadri Ekinci birincilikle tamamladı. Yarışmada dereceye giren tüm katılımcılara ödüllerini Beyşehir İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Mehmet Bayındır verdi.

60 kilometrelik K2 parkurunu ise Alkaçkızı isimli atıyla Kathy Akkaya birinci, Lale Devri isimli atıyla Sıtkı Doğuşlu ikinci, Şaman isimli atıyla Helene Belley üçüncü, Şaka isimli atıyla Nıcolas Guıllo dördüncü bitirdi. Yarışmacılara ödüllerini Federasyon Başkanımız Atıf Bülent Bora, Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Yasin Kadri Ekinci ve Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun verdi.

48 kilometrelik kalifikasyon parkurunu ise Hulusi Tosun, İlyas Uğur, Muhammed Abdullah Özer, Tuğrul Avcı ve Handan Özer başarıyla tamamladı. Yarışmacılara madalya ve kokartlarını Beyşehir İlçe Jandarma Komutanı Yalçın Uğurlu verdi.

Federasyon Başkanımız Sayın Atıf Bülent Bora, bu güzel günün anısına Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Şahiner’e, Beyşehir İlçe Jandarma Komutanı Yalçın Uğurlu’ya, Beyşehir İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Mehmet Bayındır’a, Beyşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Sorumlusu Eyüp Yağcıoğlu’na ve Avşar Mahallesi Muhtarı Yasin Sümbül’e plaket takdim etti.

Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Sayın Yasin Kadri Ekinci, Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun’a, Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Üyesi ve TÜRKİYAT Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hasan Bahar’a ve Fasıllar Mahallesi Muhtarı Fahrettin Kibar’a plaket takdim etti.

Yarışmalara katılan tüm sporcuları ve atları tebrik eder,başarılarının devamını diler , emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Yarışma sonuçlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.binicilik.org.tr/Yarisma/7458/lukuyanus-(at-kaya)-atli-dayaniklilik-yarismalari